معمرقذافی خودکشی سیاسی Reviewed by Momizat on . معمرقذافی خودکشی سیاسی رئیس جمهور افریقای جنوبی برای مذاکره با معمر قذافی جهت برون رفت از موقعیت فعلی وارد لیبی شد معمر قذافی در دهه ی گذشته جزو سرانی بوده است معمرقذافی خودکشی سیاسی رئیس جمهور افریقای جنوبی برای مذاکره با معمر قذافی جهت برون رفت از موقعیت فعلی وارد لیبی شد معمر قذافی در دهه ی گذشته جزو سرانی بوده است Rating:
شما اینجا هستید: خانه » اخبار محمدوب » معمرقذافی خودکشی سیاسی

معمرقذافی خودکشی سیاسی

معمرقذافی خودکشی سیاسی

رئیس جمهور افریقای جنوبی برای مذاکره با معمر قذافی جهت برون رفت از موقعیت فعلی وارد لیبی شد

معمر قذافی در دهه ی گذشته جزو سرانی بوده است که علی رقم نمایش های سیاسی به اصطلاح مخالفت با استعمار غرب حالتی ظریفانه در پیش گرفته بود بلکه هم سران غرب را به نحوی همسو با خود کند و هم ماست مالی کودکانه ای را به سر ملت خود بکشاند.

او که همواره داعیه ی رهبری به اصطلاح مردم لیبی را داشته ؛ بعد از سرنگونی حسنی مبارک این بار نوبت او بود که رو در روی ملت خود بایستد و با انواع سلاح های سبک و سنگین انها را تارو مار کند. کاری که حسنی مبارک از ان واهمه داشت. و یا اوباما با حس قهرمان گونه ی خود چنین اجازه ای به او نداده بود.. چون جوشش مردمی در مصر انقدر وسیع و گسترده بود که هر موجود دوپائي بخوبي درمي يافت مخالفت با ان امری غیر ممکن و یا دیوانگی محض است.

اما اوباما گمان نمیکرد که این جوشش مردمی ممکن است به کشورهای شاه نشین که همیشه در خدمت سیاست های امریکا بوده اند سرایت کند.. کشورهائی که هم از لحاظ نظامی و هم از نظر موقعیت جغرافیائی میتوانند برای اسرائیل سرنوشت ساز باشند.

از این رو بعد از سقوط حسنی مبارک اوباما و اطرافیانش سعی کردند توسط سازمانهای جاسوسی از سرایت این انقلابها چه با شعار دموکراسی و چه مبارزه با استبداد تا انجا که ممکن است جلوگیری کنند.. ( به بهانه ی مردم هر کشور باید خود سرنوشت شان را تعیین کنند) ..

بعد از سقوط حسنی مبارک اوباما که خود را حامی دموکراسی و شریک پیروزی مردم مصر و تونس میدانست. بارها از مردم مصر بخاطر هوشیاری برای زنده نگه داشتن دموکراسی تشکر کرده بود . این بار پرچمدار مخالفان لیبی شده و بارها مواضع نیروهای وفادار به معمر قذافی را بمباران کرد(اما بمباراني كه گاهاي اوقات بر سر مردم بي دفاع ليبي فرود مي امد)

ظاهراً اوباماي جوان مغز بیش از حد واندازه ی خود قرق حس قهرمانی شده از اين رو اطرافیان او و البته سران کشورهای غربی به او گوشزد کردند که در پیروزی مخالفان معمر قذافی نباید عجله کرد . پس مذاکرات بین فرستادگان غرب و مخالفان معمر شروع شد و تا به کنون هم ادامه دارد..

در این بین امریکا که یک منطقه ی ممنوعیت پرواز بر فضای لیبی تشکیل داده بود ؛ این بار با سیاستی ظریفانه ماموریت خود را به ناتو واگذار کرد

از ان موقع تا به الان ناتو همیشه به گونه ای عمل کرده که نه مخالفان معمر قذافی بتوانند پیشروی عمده ای داشته باشند و نه معمر قذافی بتواند به اهدف خود برسد.. این یعنی اینکه دنیای غرب هنوز نسبت به مردم لیبی مشکوک است و از این واهمه دارد که جریانی مخالف اهداف انها در لیبی به روی کار بیاید.

این تجربه قدیمی که در برخی مواقع در جنگ ایران و عراق از سوی غرب دنبال میشد .. هم اکنون در لیبی به اجرا گذاشته شده است.

در هر صورت..تحولات اخیر منطقه که منجر به سقوط برخی سران شکمباره شده و خواهد شد؛؛ هر گز و تحت هیچ شرائطی به سود مصالح و زیاده خواهی های غرب بخصوص امریکا و اسرائیل نبوده و نیست.

دنیای غرب و حتی معدودی از سران مطرح شرق که دارای مبادلات بزرگ تجاری هستند بخوبی میدانند که در صورت گسترش انقلابهای مردمی و سقوط یکی پس از دیگری سران مستبد ؛ ممکن است این جوشش مردمی منجر به روی کار امدن کسانی شود که همسو با سیاستهای نظامی/تجاری انها نباشد. در دنیای شرق این مسئله بیشتر حول تجارت می چرخد تا مسائل نظامی. لذا برخي سران كشورهاي بزرگ شرق با سياستي موزيانه سكه ي يك نقش را در دست گرفته اند بلكه سكه به هر رو كه بچرخد به سود انها باشد اين  سران با انكه داراي حق وتو هستند هميشه به گونه اي با تحولات منطقه همراه شده اند كه هر نتيجه اي از اين تحولات ميسر شود به سود انها باشد . سياستي كه اين سران در پيش گرفته اند هميشه به سود انها بوده است نوعي محافظه كاري بشدت موزيانه و تا حدودي حقيرانه كه البته سودهاي كلاني هم دراين ميان برايشان داشته است.. .. اما در غرب همه جوانب در نظر گرفته میشود چون میدانند که به مرور ممکن است بخش نظامی به شکل فزاینده ای بر بخش اقتصاد اثر گذار باشد. علي الخصوص انكه پيشرفت نظامي درون دولتي باشد كه سالها مورد چپاول غربيان بوده است و اكنون از درون يك انقلاب رشد نموده باشد

در حال حاضر معمر قذافی در مخمصه ای گیر کرده است که نه راه پس دارد و نه راه پیش..گزینه ای که شايد بتواند (يك احتمال خيلي ظعيف)تا حدودی او را از مجازات احتمالی در اینده برهاند .. نوعي خودکشی سیاسی است. گزینه ای که حسنی مبارک با همه بيسوادي اش به کمک هم فکران خود سریع انرا قبول کرد..اما به نظر می اید برای معمر قذافی چنین رویکردی کمی دیر شده است.

این مورد بیشتر برای سیاستمدارانی صدق میکند که احساسات خود بزرگ بینی خود را با مسائل سیاسی خلط میکنند و بی توجه به ظرفیت خود نوعی توهم رهبری به انها دست میدهد. این توهم در بیشتر موارد از طرف نزدیکانشان به انها القاء مي شود.

کسانیکه همیشه همچون زالو از وجود چنین رهبرانی زندگی نکبت بار خود را ادامه داده اند.

معمر قذافی همیشه به نزدیکان خود انچنان لطف و کرامتی داشته که شاید در تاریخ کم نظیر باشدو بذل و بخشش های مزحک او حتی به برخی سران و یا سیاستمداران کشورهای غربی هم رسیده بود.

با اینحال در موقعیت کنونی معمر هیچ راه برون رفتی از بحران فعلی ندارد.. سرنوشت او تقریبا شبیه سرنوشت صدام شده است ..

هرچند این از کسی که “حزب بعث” در كشورخود را”حزب بعث فاطمي” نامید ؛ دور از انتظار نیست.

حتی اگر معمر فذافی بتواند با قانع کردن مخالفان خود مبنی بر سلامت دارئیها و خانواده اش راهی برای برون رفت و خروج از لیبی پیدا کند…

باز به دلیل کشتار وسیع مردم لیبی .. تضمینی برای سلامتی او وجود ندارد.چه رسد به سلامتی دارائیهایش.

 

شب خوش

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 176

ارسال یک دیدگاه

انتشار: شهر پوسته ها| تمامی حقوق متعلق است به سایت محمد وب

بازگشت به بالا