اسرائیل مرزهای ۱۹۶۷ Reviewed by Momizat on . نتانیاهو رئیس کابینه اسرائیل در کنگرهً امریکا تاکید کرد که اسرائیل به مرزهای 1967 باز نمیگردد این در حالیست که اوباما رئیس جمهور امریکا چند روز پیش اعلام کرده ب نتانیاهو رئیس کابینه اسرائیل در کنگرهً امریکا تاکید کرد که اسرائیل به مرزهای 1967 باز نمیگردد این در حالیست که اوباما رئیس جمهور امریکا چند روز پیش اعلام کرده ب Rating:
شما اینجا هستید: خانه » اخبار محمدوب » اسرائیل مرزهای ۱۹۶۷

اسرائیل مرزهای ۱۹۶۷

نتانیاهو رئیس کابینه اسرائیل در کنگرهً امریکا تاکید کرد که اسرائیل به مرزهای ۱۹۶۷ باز نمیگردد

این در حالیست که اوباما رئیس جمهور امریکا چند روز پیش اعلام کرده بود که صلح بین دوطرف اسرائیلی و فلسطینی وابسته به مرزهای ۱۹۶۷ است

اما بعد از چند روز اوباما برخلاف صحبتهای خود اینبار صلح دو طرف را لزوما مراجعه به مرزهای ۱۹۶۷ نمیداند..

اسرائیل مرزهای ۱۹۶۷

با این تفاسیر .. نوعی تناقض گوئی و عدم هماهنگی لازم بین طرف امریکائی و اسرائلی به وضوح مشاهده می شود که حکایت از تک روی رژیم صهیونیستی و سعی در به حاشیه کشیدن اوبامای به اصطلاح قهرمان دارد.

از زمان درگیریهای اسرائلی فلسطینی تا به کنون انچه از اینگونه تاُترهای اسرائیلی دیده شده است حکایت از نوعی ظعف در مسائل استراتژیک منطقه ای ان دارد..

هر وقت اسرائیل در اوج ظعف به سر برده است سعی کرده است با لاف زنی های مزحک سنگی بزرگتر از قدرت خود بردارد بلکه به مرور طرف مقابل را به سنگی سبکتر متقاعد کند..

دلیل ظعف کنونی اسرائیل را میتوان درون تحولات منطقه ای جستجو کرد.. تحولاتی که منجر به از دست دادن بزرگترین و بی رقیب ترین دوست اسرائیل (حسنی مبارک) و البته در اینده چند مهره ی دیگر منجر شده است..

حقیقت ان است که در بدو پیروزی اوباما و بعداز ان .. سیاستمردان کارکشته وبا تجربه امریکائی .. کسانیکه میتوان به انها لقب گرگهای پیر سیاست را داد .. بخوبی دریافته بودند که همسو شدن بیش از اندازه ی برخی سران کشورهای عربی با اسرائیل لاجرم منجر به سقوط انها توسط مردمشان خواهد شد.. واز اینرو این سیاستمداران با هموار کردن پیروزی اوباما در انتخابات که فردی متعادلتر  از بوش میباشد تلاش زیادی کردند بلکه افکار عمومی خاورمیانه را نسبت به نگرش امریکا ستیزی ترمیم کنند.

با این وصف طی ده ها سال حمایت امریکا از اسرائیل و همسو شدن بی حد برخی از حکام عرب با سیاستهای اسرائیل؛ بازتابی شگرف درون مردم کشورهای عربی را رقم زد که منجر به از دست دادن برخی از پایگاه های سیاسی اسرائیل در خاومیانه شد.

با این رویه در اینده ممکن است مشکلات زیادی برای اسرائیل توسط افکار عمومی خاورمیانه پیش بیاید .. بازتابی که احتمالا خارج از مرزهای کشورها با ابعادی وسیعتر گسترش می یابد به طوریکه به کشورهای غیر عربی نیز رخنه خواهد کرد .

مسائل اخیر همچون تناقض گویهای اوباما و لاف زنیهای نابخردانه نتانیاهو همه نشان از تحولاتی ست که در منظقه ی خاورمیانه در حال شکل گیری ست. در غیر اینصورت نتانیاهو خود نیز بخوبی میداند که تنها راه زنده ماندن اسرائیل مرزهای ۱۹۶۷ است. اما از این می هراسد که مبادا ملتهای مسلمان و حتی غیر مسلمان کشورهای خاورمیانه وحتی مردم کشورهای غربی ؛ در اینده این مرزها را نیز به تمسخر گرفته و خواستار بیرون راندن اسرائیل از همه اراضی فلسطینیها شوند.

وقتی تناقضگوئی برای یک رئیس جمهور که دارای بزرگترین مبادلات نظامی/تجاری دنیا است مانند اب خوردن باشد و هنگامیکه شخصی همچون نتانیاهو سنگی گرانتر از گردن خود را حمایل میکند..والبته هنگامیکه اسرائیل روز به روز بهترین پایگاههای سیاسی خود را در کشورهای منطقه از دست میدهد و وقتی کشوری همچون اسرائیل که همیشه ادعای گردن کلفتی خود را به رخ دیگران کشیده است . طی یک جنگ ساده و چند روزه از گروهی نه چندان قدرتمند بنام حزب ا.. شکست میخورد……. بی تردید میتوان دریافت که قانع نشدن مردم منطقه  به مرزهای ۱۹۶۷ در اینده امری طبیعی می باشد.

تحولات منطقه نشان داده است که هر گاه اسرائل بیش از حد و اندازه ی خود چیزی را طلب کرده به همان میزان نیز مجبور به عقب نشینی شده است؛ البته چنانچه خوش شانس باشد ؛ در غیر اینصورت ممکن است بیش از ان مجبور به پسرفت شود.

گزافه گوئی معمولا از عدم قناعت و  عادت به تجاور نشاَت میگیرد؛ این فقط مختص به نتانیاهو نیست بلکه حتی کسانیکه مدعی عدالت و خدامداری نیز هستند گاهی اوقات به همین دلیل زیانهائی می بینند که جبرانش هزینه های سنگینی دارد.

این همان وعده ی پیامبر خداوند است که گفته بود:

الملکٌ یبقی معل الکفر و لایبقی مع الظلم

حکومت با کفر باقی می ماند اما هر گز با ظلم دوامی نخواهد داشت.

بدرود

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 176

ارسال یک دیدگاه

انتشار: شهر پوسته ها| تمامی حقوق متعلق است به سایت محمد وب

بازگشت به بالا