درباره فرهنگ نامه Reviewed by Momizat on . الف) ضرورت مخاطبان علوم و معارف اسلامی دارای اهداف ، معلومات و توان ذهنی یکسانی نیستند ؛ افراد مجتهد و صاحبنظر ، طلاب و دانشجویانی که در ابتدای راه تحقیق و پژوه الف) ضرورت مخاطبان علوم و معارف اسلامی دارای اهداف ، معلومات و توان ذهنی یکسانی نیستند ؛ افراد مجتهد و صاحبنظر ، طلاب و دانشجویانی که در ابتدای راه تحقیق و پژوه Rating:
شما اینجا هستید: خانه » فرهنگنامه » درباره فرهنگ نامه

درباره فرهنگ نامه


الف) ضرورت مخاطبان علوم و معارف اسلامی دارای اهداف ، معلومات و توان ذهنی یکسانی نیستند ؛ افراد مجتهد و صاحبنظر ، طلاب و دانشجویانی که در ابتدای راه تحقیق و پژوهش هستند و سایر اقشار جامعه که با زبان علمی و تخصصی علوم اسلامی آشنایی چندانی ندارند ، طیف های مختلفی را تشکیل می دهند که شایسته است به تناسب فهم و توان و فرصت هر یک از آنان ، امکاناتی را برنامه ریزی کرد . برای آن دسته از مخاطبان که خواهان دریافت اطلاعات اساسی و زبده پیرامون یک موضوع (یا اصطلاح) خاص به زبان ساده همراه با آراء و اقوال متخصصان برجسته آن علم و با صرف زمان کوتاه ، بهترین شیوه برای پاسخ به نیاز این دسته از مخاطبان – که از نظر کمٌی در اکثریت نیز قرار دارند –عرضه اطلاعات از طریق “فرهنگ نامه” می باشد . مراد از ” فرهنگ نامه علوم اسلامی ” ، منبع مرجعی است شامل آگاهی های مفید ، مختصر و مستند از اصطلاحات مورد استفاده در هر یک از رشته های علوم اسلامی در قالب مقاله ( عمدتا کوتاه ) بر اساس نظم اصطلاح نامه علوم اسلامی و با بهره گیری از سیستم ارجاع . فرهنگ نامه ، حلقه واسطی است میان اصطلاح نامه و منابع اصلی و مفصل در هر حوزه علمی که فهم اصطلاح مورد نظر را برای مخاطبان آسان کرده و وی را در دستیابی به اطلاعات مورد نیاز یاری می دهد. در بسیاری از موارد نیاز مخاطبان و جویندگان معارف اسلامی با مراجعه به فرهنگ نامه برآورده می شود و فقدان این شیوه اطلاع رسانی باعث از دست دادن عده کثیری از مخاطبان و طالبان علوم اسلامی می گردد .

ب) اهداف دسترسی آسان مخاطبان به اطلاعات زبده ، اساسی و مستند در باره هر یک از اصطلاحات علوم اسلامی ؛ عرضه معارف اسلامی به زبان متعارف و غیر تخصصی به منظور پوشش دادن به نیاز بخش های وسیع تری از جویندگان علوم اسلامی ؛ ترویج فرهنگ استفاده از واژگان کنترل شده و ساختارمند در ذخیره و بازیابی اطلاعات ؛ ترویج فرهنگ نامه نویسی در حوزه های علوم اسلامی ؛ فراهم آوردن زمینه رشد و ارتقای دانش و توانایی محققان در زمینه فرهنگ نامه نویسی ؛ کمک به جهانی سازی معارف اسلامی از طریق فرهنگ نامه های چندزبانه . ج) سیاست ها رعایت استانداردهای بین المللی همراه با بومی سازی ؛ تعامل با سایر مراکز پژوهشی ؛ استفاده از تجارب مراکز مشابه ؛ پیروی از سیاست های کلان پژوهشی دفتر تبلیغات اسلامی . د) وظایف تدوین فرهنگ نامه جامع علوم اسلامی ؛ اجرا و نظارت بر طرح های پژوهشی در حوزه فرهنگ نامه های تخصصی علوم اسلامی ؛ اجرا و نظارت بر طرح های پژوهشی در زمینه مستندات اعلام و مشاهیر و تنالگان مرتبط با علوم اسلامی ؛ تدوین مقالات بر اساس واژگان کنترل شده و ساختارمند ؛ استفاده از ظرفیت های علمی سایر مراکز پژوهشی در تدوین فرهنگ نامه ها ؛ عرضه معارف اسلامی به زبان های رایج بین المللی در قالب فرهنگ نامه ؛ بهره گیری از آخرین دستاوردهای علمی از جهت شکلی ( ضوابط فرهنگ نامه نویسی ) و محتوایی ) آخرین نظریه های ارائه شده در حوزه علوم اسلامی و دانش های وابسته ) ؛ بازنگری مستمر و روزآمد کردن مطالب فرهنگ نامه ؛ برگزاری همایش با هدف نقد و بررسی فرهنگ نامه های موجود و شیوه های نوآوری در این حوزه ؛ برگزاری کارگاه های آموزشی فرهنگ نامه نویسی برای محققان همکار و طلاب علاقمند.

درباره نویسنده

تعداد نوشته ها : 176

ارسال یک دیدگاه

انتشار: شهر پوسته ها| تمامی حقوق متعلق است به سایت محمد وب

بازگشت به بالا